Proč si stojíme za výběrem měničů od Victron Energy?
Na trhu s fotovoltaikou je nepřeberné množství značek a typů technologií, které se předhánění cenou, funkcemi i kvalitou. Po několikaměsíčním průzkumu a testování jsme z nich vybrali měniče od nizozemského výrobce Victron Energy. Zjistěte, na čem jsme naše rozhodnutí tehdy postavili. Téma měničů probereme od základu.
Co je to měnič napětí?
Měnič slouží k přeměně základních vlastností elektrické energie. U fotovoltaických elektráren mluvíme o měniči napětí, který přetváří stejnosměrný proud z panelů nebo akumulátorů (např. 48 V) na střídavý proud o vyšším napětí (230/400 V), který běžně odebíráme ze sítě. Měnič tedy umožňuje napájet domácnost a využít nahromaděnou energii z baterií.
Na trhu je v dnešní době velké množství typů těchto zařízení. Některé si konkurují kvalitou, většina z nich ale spíše nízkou cenou.
„To, co zákazník ušetří na vstupní investici pak může mnohonásobně přeplatit za následné servisní opravy nebo výměny nefunkčních kusů. S nákupem kvalitního a robustního průmyslového stroje se takovým komplikacím vyhne a ve výsledku se mu investice vrátí mnohem dřív,“ vysvětluje Petr Pešek, jednatel firmy Pešek & Mudra.
V dalším dílu seriálu Posviťme si na soláry představujeme měniče Victron Energy a jejich hlavní přednosti.
Měnič nebo střídač? Rozdíl hledejte v kvalitě proudu
Základním rozdílem mezi střídačem a měničem je kvalita jejich výstupního proudu. Zatímco u měniče se můžeme spolehnout na to, že vyrobí elektřinu s čistou sinusovkou, jako je tomu běžně v elektrárnách, u solárního střídače je tomu jinak.
Sinusovým měničem proto můžete napájet cokoliv. Jeho elektřina má pravidelný průběh a je zcela totožná s tou, kterou odebíráte ze zásuvek z distribuční sítě. Měnič je ideální pro krátkodobá přetížení při spouštění velkých strojů (čerpadla, elektrické nářadí apod.) i k provozu citlivých spotřebičů. Je také nejvhodnější pro zálohování energie při výpadcích proudu a pro ostrovní fotovoltaické systémy. U nich podrží krátkodobé přetížení i chod celé domácnosti. Je důležité také zmínit, že měnič s transformátorem má základní předpoklad pro bezpečný ostrovní provoz, protože nijak nenaruší spolehlivost fungování jističů.
„Nízkonapěťové měniče, jako ten od Victron Energy, zvládají díky své konstrukci s transformátorem pracovat v ostrovním režimu až na 200 procent svého výkonu po dobu několika sekund. Vypadne-li u vás v síti proud, tak bez problému spustíte například čerpadlo, vysokotlaký čistič, troubu nebo rychlovarnou konvici. Zkrátka vše, co ve vašem domě používáte, bude fungovat, aniž byste o výpadku sítě věděli. Kdežto laciný čínský vysokonapěťový střídač není konstruovaný na jeho přetěžování a na dlouhodobý provoz v ostrovním režimu. Zpravidla se instaluje tak, aby při výpadku distribuční sítě zálohoval jen vybarané spotřebiče nebo dodával proud jen do označených zásuvek v samotném rozvaděči elektrárny. To je mimochodem správný způsob fungování u těchto střídačů, nicméně se u spotřebitelů logicky nesetkává s pochopením. Každý si totiž pod pojem vlastní elektrárna představí hlavně zmiňovanou nezávislost na distribuční síti,“ objasňuje Petr Pešek.
Proud střídačů s vysokofrekvenčně modifikovanou sinusoidou si představte jako vlnovku poskládanou z drobných schůdků, které vám při pohledu z dálky vytvoří klasický tvar sinusoidy. Kvalita takového proudu je ale horší. Vysokofrekvenčně modifikovaný sinus snesou třeba nabíječky, počítače nebo osvětlení. Pokud ho ale použijete na citlivější stroje, je možné, že se u nich v provozu objeví bručení, šumy nebo chybné zobrazení monitoru. A z dlouhodobého hlediska může tyto přístroje poškodit. Dalším zásadním nebezpečím absence transformátorů u těchto střídačů je potenciální možnost prostupu stejnosměrných složek elektřiny do sítě, kde je naopak proud střídavý.
Čistá sinusovka vypadá jako pravidelná vlnovka, modifikovanou tvoří schody.
Proč jsme zvolili měnič od Victron Energy?
Oproti konvenčním technologiím, jako jsou střídače Solax, GoodWe, RTC aj. má robustní řešení měniče od Victron Energy mnoho praktických výhod. Má ale i své mouchy. Začneme tím, čím měnič vyniká.
- Vytváří už zmíněnou čistou sinusoidu. Rozjedete s ním klidně pilu i čerpadlo. A pokud vám vypadne proud ze sítě, ani to nezaznamenáte. Všechny spotřebiče dál poběží tak, jak jste zvyklí.
- Na výstupu má transformátor, který dává měniči základní předpoklad pro jeho spolehlivý provoz. Pokud měnič přeci jen nějaká porucha potká, poškodí se v něm pravděpodobně jen stokorunová součástka – nejčastěji kondenzátor. A ten vám zvládne vyměnit i šikovný elektrikář. Náhradní díly a servisní opravy jsou u Victronu samozřejmostí.
- Jde o průmyslové profesionální řešení, které vyrábí holandská firma Victron Energy. Ta se věnuje výrobě spolehlivých měničů, regulátorů, baterií, pojistek a jiné elektrotechniky už od roku 1975. Firma má silnou tradici i renomé.
- Díky kvalitě a přítomnosti transformátoru vám měnič vydrží i desítky let.
- Sestavíte z něj elektrárnu pro karavan i vilu s bazénem. Funguje jako lego. Stačí, když si ho správně poskládáte.
- Je 100% asymetrický. To znamená, že vám při provozu minimalizuje spotřebu ze sítě. Rozděluje totiž výkon elektrárny do 3 fází podle aktuální potřeby. Například do jedné fáze, kde běží sušička, pošle 3 kW a do ostatních nic. Levný střídač v tomto případě posílá do sušičky například jen 2 kW a na zbylých dvou zbytečně odesílá 1 kW do distribuční sítě. Vy tak ze sítě pro sušičku musíte stále kupovat 1 kW, což dělá 33 % její spotřeby. Tomuto chování říkáme částečně asymetrické.
- Funguje ostrovně. Nepotřebuje tedy energii ze sítě a utáhne i náročný provoz rodinného domu. Bez omezení.
- Značka Victron má za sebou v Česku 20 let servisních zkušeností, silnou a stabilní komunitu techniků, odborníků i vývojářů.
- Software, na kterém běží monitoring měniče je částečně otevřený a bezpečný. Je uložený na cloudu v Evropě, takže data z vaší elektrárny neputují neznámo kam.
- Monitoring v aplikaci VRM je přehledný a spolehlivý. Nepadá ani při aktualizacích.
- Technologie od Victron Energy jsou univerzální. Připojíte k nim jakékoliv baterie nebo jinou techniku.
- Nepřehřívá se, jeho součástí jsou výkonné ventilátory.
„Netvrdíme, že měniče od Victron Energy jsou pro stavbu solární elektrárny jediná správná možnost. Máme s nimi ale v oblastni napájení domů solární energií natolik dobré zkušenosti, že bychom si sami jiné řešení na vlastní domek nenainstalovali. Jejich výběru jsme věnovali měsíce průzkumů a testování v praxi,“ doplňuje benefity Petr Pešek.
Petr Pešek popisuje výhody i nevýhody měniče od Victron Energy ve 3. díle seriálu Posviťme si na soláry.
Měnič od Victron Energy má i své nevýhody
Robustnost a přítomnost transformátoru má i nevýhodu. Oproti klasickým střídačům má měnič od Victronu horší celkovou účinnost. Zhruba o 8 %. Je to dáno přítomností transformátoru a použitím nižšího, avšak bezpečného napětí baterie (48 V). Sice takto o maličkou část energie přicházíte, zato v dalších a podstatnějších vlastnostech řešení získáváte.
Měniče také:
- vydávají slabé bručení z transformátorů a při výrobě v něm hučí ventilátory,
- nainstalují je správně většinou jen odborníci,
- pořídíte je za vyšší cenu než konvenční technologie,
- zaberou více místa v technickém zázemí
- a nemusí vám ladit s ostatními technologiemi kvůli průmyslovému designu.
Nejčastěji používáme měnič Victron Energy MultiPlus-II
„Pro instalace fotovoltaiky v rodinných domech se nám nejlépe osvědčily měniče Victron Energy MultiPlus-II o trvalém výkonu 3 000 VA a 5 000 VA. Jsou velmi spolehlivé a výkonné. Za poslední rok jsme s nimi prošli maximálně dvěma reklamacemi,“ dodává Jan Opatrný, elektrotechnik firmy Pešek & Mudra.
Kromě už zmíněných parametrů a výhod má náš nejčastěji instalovaný měnič Victron Energy MultiPlus-II ještě pár benefitů. Třeba:
- integrovanou adaptivní nabíječku všech typů baterií,
- ultra rychlý transferový přepínač zdroje napájení (baterie vs. distribuční síť / generátor),
- funkce PowerControl a PowerAssist, které zajistí optimalizaci spotřeby (zamezí přetížení zdroje proudu ze sítě a umožní společnou spotřebu elektřiny z baterií i z distribuce),
- funkci MultiGrid, která brání nežádoucím dodávkám elektřiny do sítě v případě jejího výpadku,
- prakticky neomezený výkon celé elektrárny díky paralelnímu zapojení až 6 jednotek MultiPlus-II.
Dejte nám vědět, pokud vybíráte technologie do své elektrárny. Rádi s vámi zkonzultujeme jejich parametry i vhodnost použití pro vaše potřeby. Nebojte se nám ozvat na info@pesekmudra.cz nebo rovnou volejte našemu obchodně-technickému zástupci Janu Sobotkovi na číslo: +420 775 086 588.
Mohlo by vás zajímat
6 minut čtení
Dává smysl cíleně ukládat přebytky z fotovoltaiky do virtuální baterie?
Celý článek6 minut čtení
Hledáme do týmu mistra střechaře: parťáka pro instalaci solárních panelů
Celý článek10 minut čtení