[Kalkulačka] Jaká je návratnost investice do fotovoltaiky?
Jestli se vám instalace fotovoltaiky vyplatí, záleží na mnoha faktorech. Časový bod zlomu, kdy za elektrárnu už neplatíte a jen z ní profitujete, je u každé domácnosti, technologie i dodavatele energie jiný. Abychom vám dokázali osvětlit komplikovanost návratnosti investice do fotovoltaiky, vytvořili jsme komplexní kalkulačku a oslovili dva ekonomické experty. Ponořte se s námi do tématu a udělejte si vlastní výpočet návratnosti.
Pro rychlý skok do jednotlivých částí článku použijte odkazy:
- Jak uvažovat nad fotovoltaikou: investice vs. technologie
- Přímé a nepřímé faktory ovlivňující návratnost fotovoltaiky
- Jak funguje naše kalkulačka a s jakými daty počítá
- Kalkulačka výpočtu návratnosti fotovoltaiky
Jak uvažovat nad fotovoltaikou: investice vs. technologie
Před koupí fotovoltaiky si položte důležitou otázku: Proč chcete na svůj rodinný dům fotovoltaiku? Jestli chcete uspořit za energie a být alespoň částečně energeticky soběstační, fotovoltaika vám skvěle poslouží.
„Já bych použil příměr zlata k autu. Když investujete do zlata, děláte to pro to, abyste do něj uložili nějakou ekonomickou hodnotu a v budoucnu na tom třeba i vydělali. Auto kupujete, aby vás dopravilo z bodu A do bodu B. A fotovoltaika se nachází někde uprostřed. Vkládáte do ní peníze a očekáváte nějakou výnosnost, ale zároveň vám funguje jako nástroj pro zajištění vlastní energie,“ vysvětluje Petr Pešek, jednatel firmy Pešek & Mudra a expert na energetiku.
Pokud berete fotovoltaiku na střeše jen jako investici a prostředek k výdělku, už dnes nejspíš narážíte na mínusové hodnoty spotových cen a přístup energetických autorit k přetokové energii jako k odpadu.
„Vidina zbohatnutí na výrobě energie pomocí solární technologie fungovala v minulosti u prvního solárního boomu díky velmi štědře nastaveným dotacím z programu Zelený bonus. Pokud se nyní díváte na spotové ceny ve dnech, kdy je nad celou Evropou slunečné počasí, prodáváte energii za velmi nízkou cenu nebo až v záporných hodnotách. Tedy vy jako výrobce, platíte za to, že dodáváte obchodníkovi energii v hodinách, kdy je výroba nejsilnější. S rostoucím množstvím fotovoltaických elektráren připojených do sítě budou tyto tržní výkyvy markantnější, a to se v budoucnu propíše i do vašich celkových výdělků z přetoků,“ objasňuje Petr Pešek.
Podle denního trhu s elektřinou se například v neděli 16. července 2023 ve tři odpoledne propadla cena jedné megawatthodiny na hodnotu: − 22,01 €. (Zdroj: ote-cr.cz)
I přesto se na trhu stále objevují „výhodné“ kontrakty s fixací výkupní ceny za kilowatthodinu. Například na 2 roky. Je však otázka času, kdy tyto smlouvy začnou mizet a dodavatelé je už nebudou prodlužovat. Ze své podstaty se totiž nemohou obchodníkům oproti spotovým cenám vyplácet.
„Návratnost investice bych nestavěl ani na tom, že si zařídíte virtuální baterii. Z dlouhodobého hlediska jde o nestabilní a nevýhodnou službu, která dává smysl jen v případech, kdy jste přes léto energeticky zcela soběstační, dokážete na zimu naspořit alespoň 3 MWh a zároveň si v zimních měsících nedokupujete téměř žádnou elektřinu. Což dle podmínek sjednání virtuální baterie k fotovoltaice s maximálním výkonem 10 kWp, fixním měsíčním tarifem a dalšími platbami za tuto službu nedává matematicky ani logicky smysl,“ uvádí Petr Pešek.
Mainstream a chtivý fotovoltaický trh takto křiví pohled na fotovoltaiku a téměř zakrývá její hlavní výhody, například:
- ekonomickou soběstačnost včetně částečné fixace ceny energie,
- s tím spojenou nezávislost na vrkavém trhu fosilních paliv a emisních povolenek,
- ekologickou stránku spotřeby energie v místě její výroby bez zbytečných ztrát,
- technickou soběstačnost v případě pořízení kvalitních technologií, jako jsou měniče od Victron Energy, které vás stoprocentně podrží i při výpadcích proudu,
- nízkou poruchovost těchto technologií, a tedy i minimální náklady na opravy vlastního zdroje energie,
- nebo celkové zhodnocení rodinného domu.
Proč se levná fotovoltaika nerovná rychlé návratnosti?
Aby byl celkový výpočet návratnosti objektivní a realistický, podívejte se na svou budoucí fotovoltaiku i z pohledu servisních nákladů. Platí zde staré známé: Nejsem tak bohatý, abych si kupoval levné a nekvalitní věci. A v případě nákladů na nákup měničů elektrárny to platí dvojnásob.
„Některé realizační firmy svým přístupem jen potvrzují, že většina technologií z Číny má mizernou reklamační a servisní podporu. Při většině poruch mlží, nedokáží garantovat záruky výrobců nebo dokonce úplně mlčí. Není tedy výjimkou, že v záruce místo výměny vadného kusu za nový musíte střídač kupovat. Některé firmy to dokonce sjednávají ve smlouvě, což vám z návratnosti udělá běh na nekonečnou trať,“ připomíná Petr Pešek.
Proto se doporučujeme rozhlížet hlavně mezi evropskými technologiemi, které mají silnou servisní podporu a nízkou poruchovost. Například holandské měniče Victron Energy nebo střídače rakouského výrobce Fronius. „Tyto technologie vám navíc poskytnou maximální pokrytí spotřeby rodinného domu i při provozu z baterií. Levné čínské střídače totiž v takových situacích rádi přepínají spotřebu na distribuční síť. Vy tak máte sice energii vyrobenou, ale odebíráte další ze sítě,“ doplňuje Petr Pešek.
A na co se ještě kromě kvality technologií zaměřit, aby se vám fotovoltaika vyplatila?
Předvídejte přímé faktory návratnosti fotovoltaiky
Přímé faktory, které ovlivňují návratnost jsou hmatatelné a dokážete je jednoduše spočítat. „Jde o průměrnou cenu elektrické energie, pořizovací cenu elektrárny, očekávanou dobu životnosti a náklady za servis fotovoltaiky. A pokud si berete úvěr na realizaci – i úrokové náklady včetně RPSN nebo poplatky za předčasné splacení úvěru,“ říká ekonom Ing. Jiří Drnec.
Pokud při pořizování fotovoltaiky žádáte o dotace, nezapomeňte od ceny odečíst čerpanou částku. U servisních nákladů doporučujeme přičítat částky, které budou velkorysejší. Zvláště v případě pořízení levného střídače, u kterých výrobci dopředu uvádějí životnost okolo deseti let.
„Naopak u robustních průmyslových měničů Victron Energy si můžete být jistí, že vydrží i 25 let. Za celou dobu životnosti neutratíte více než stokoruny za výměnu pojistek nebo kondenzátorů. A dále platíte jen za pravidelné revizní kontroly, což dělá zhruba 15 stovek každé dva roky po čtyřech letech prvotního provozu elektrárny,“ ubezpečuje Petr Pešek.
S technologiemi elektrárny od Pešek & Mudra můžete počítat s životností:
- 25 let u měniče, MPPT regulátoru i řídicí jednotky od Victron Energy a jejich 5letou produktovou zárukou (případně 10letou s 10% příplatkem),
- až 30 let na monokrystalické solární panely včetně záruky poklesu jejich výkonu na 80 % v horizontu 25 let,
- 18 let u LiFePO4 baterií od Pylontech a jejich 10letou produktovou zárukou.
Amatérská práce zhatí návratnost ještě před spuštěním elektrárny
Ještě možná důležitější faktor návratnosti, než kvalita technologie, je výběr dodavatele. Pokud si ho při výběru neověříte, hrozí, že instalaci provede amatérsky.
„Výsledkem jsou realizace, které není možné používat a dokonce jsou životu nebezpečné. Nedávno jsme takovou situaci řešili u pana Josefa Novotného, kde ani kvalitní technologie nezaručily dobrý výsledek. Po více jak rok dlouhé tahanici s firmou, která mu neodborně nainstalovala elektrárnu s měniči od Victron Energy, se na nás obrátil, abychom mu elektrárnu postavili znovu a funkční. Kromě 30tisícového nákladu za soudního znalce mu unikl rok úspor s funkční elektrárnou a pomyslnou ekonomickou návratnost to zase prodloužilo na neurčito,“ vysvětluje Petr Pešek.
„A abyste se vyhnuli praktikám neodborných firem, již brzy pro vás natočíme samostatný díl o panu Novotném a dalších fušerských realizacích. Stačí, když budete sledovat naše sítě nebo odebírat náš YouTube kanál,“ dodává Petr Pešek.
Návratnost ovlivňuje také inflace a geopolitická situace
Do nepřímých faktorů, které ovlivňují návratnost fotovoltaiky, patří méně předvídatelné nebo subjektivní parametry. „Třeba inflace nebo ekonomická a geopolitická situace, která chtě nechtě ovlivňuje ceny komodit na trhu. Dneska je to určitě válka na Ukrajině. V roce 2020 to byla covidová pandemie. A následující rok nepomohl ani krach českého dodavatele energie Bohemia Energy,“ uvádí Jiří Drnec.
Patří sem také vaše subjektivní hodnota výhod, které vám vzniknou s instalací fotovoltaiky. „Třeba hodnota, kterou jste ochotni zaplatit za kvalitní technologie, aby váš dům v případě blackoutu mohl fungovat samostatně v plně ostrovním režimu. To vám totiž každá instalace nezaručí. Dalším faktorem je uhlíková neutralita, kterou s instalací fotovoltaiky získáte, a jakou hodnotu v ní vidíte. Důležitou součástí je i stabilizace ceny energie a s ní spojená ekonomická soběstačnost. To jsou faktory, které nejsou dobře vyčíslitelné, takže je na každém, jak si je ohodnotí,“ vysvětluje Petr Pešek.
TIP: Aby pro vás byla hodnota vlastního zdroje uchopitelnější, uvedeme vám příklad s elektrocentrálou. Díky ní si vytvoříte v domě také vlastní energii, tedy vlastnost kterou zvládá i fotovoltaika. Kvalitní generátor s autostartem vás bude stát zhruba 50 tisíc korun. Za jeho provoz a servis dáte v průběhu jeho životnosti až 40 tisíc korun. Na kolik si tedy ceníte fotovoltaiky jako vlastního zdroje energie?
Jak funguje naše kalkulačka a s jakými daty počítá?
„Při tvorbě kalkulačky jsme vycházeli z matematického vzorce diskontované doby návratnosti investice. Při výpočtu jsme jako diskontní parametr vzali do úvahy inflaci, místo výnosové míry alternativní investice. Ta se při diskontování používá standardně. Vzorec jsme tedy upravili na míru a zohlednili v něm parametry, které mají největší dopad na určení doby návratnosti investice do fotovoltaické elektrárny,“ objasňuje ekonom a autor výpočtového algoritmu Ing. Ladislav Vaněk.
TIP: Diskontování je proces přepočítání a sečtení budoucích výnosů za jednotlivá období (v našem případě životnost FVE), který počítá se současnou hodnotou investice a s různou výší peněžních toků (faktorů ovlivňujících návratnost FVE) v jednotlivých letech.
Abyste lépe porozuměli celkovému nastavení kalkulačky pamatujte, že:
- je na začátku nastavena na „zlatou střední cestu“, tedy na hodnoty, které bychom v ideálním případě nastavili my u nákupu fotovoltaiky pro čtyřčlennou rodinu,
- její výpočet je vzhledem k fixní inflaci, kterou si nastavíte na celou dobu životnosti FVE, orientační a nelze jej kvůli tomuto nastavení určit přesně,
- počítá, že z nákladů na pořízení fotovoltaiky odečtete dotace,
- k pořizovací ceně FVE musíte připočítat i úrokové náklady, pokud si na ni berete úvěr,
- kalkulačka také počítá s řízeným elektrickým ohřevem teplé vody v bojleru,
- a předpokládá, že elektrárnu efektivně využíváte podle počasí a máte k ní baterie s alespoň 1,3 násobkem kapacity instalovaného výkonu panelů.
Vyberte si spolehlivé baterie k fotovoltaice podle našeho návodu na blogu. >>
Přesvědčte se, že rozumíte všem položkám kalkulačky
Ještě než si vymodelujete návratnost vaší fotovoltaické elektrárny, projděte si jednotlivé popisky položek. Usnadní vám to rozhodování, jakou hodnotu do kalkulačky zadat.
Vaše roční spotřeba
Roční spotřebou myslíme hodnotu, kterou najdete na ročním vyúčtování elektřiny od vašeho dodavatele energií. Pokud předpokládáte v tomto roce nový přírůstek do rodiny nebo navýšení spotřeby třeba o filtraci a vyhřívání bazénu, v hodnotě to zohledněte.
Výkon FVE
Abyste pokryli většinu své roční spotřeby, zvolte odpovídající výkon fotovoltaické elektrárny. Pamatujte u toho, že fotovoltaika vám nepokryje veškerou spotřebu na vytápění. Pokud pracujete s elektrárnou poctivě a máte dobře energeticky nastavený dům včetně zateplení a podlahového neelektrického vytápění, dokážete energií ze solárů pokrýt až 87 % celkové spotřeby elektrické energie.
Prohlédněte si graf roční spotřeby rodinného domu jedné z našich instalací. Fotovoltaika pokrývá jeho roční spotřebu z 81 %. Dům se nachází na severu Čech, kde jsou v zimě horší sluneční podmínky, domácnost topí a ohřívá vodu v tomto období plynem a v létě tyto zdroje nahrazuje elektřina z HFVE.
Vaše cena za 1 MWh
Cenu za 1 megawatthodinu najdete v aktuálním ceníku svého dodavatele energie. Pokud máte cenu zafixovanou, klidně sáhněte po předchozím ročním vyúčtování. Ujistěte se ale, že jste do ceny zahrnuli:
- neregulovanou složku elektřiny: silovou elektřinu, tedy samotnou energii, kterou čerpáte ze sítě (včetně vysokého a nízkého tarifu),
- a regulované složky, které určuje Energetický regulační úřad a vztahuje je k odebrané kilowatthodině, tedy: poplatek za distribuci (vysoký a nízký tarif), daň z elektřiny a podpora výkupu z obnovitelných zdrojů energie.
Předpokládaná doba provozu
Dle vlastní volby technologií zvolte i dobu životnosti elektrárny. U technologií Victron Energy, které instalujeme do každé domácnosti, můžete počítat alespoň s 20 lety.
Způsob vytápění
Vyberte způsob, kterým vytápíte svůj rodinný dům. Výpočet je nastavený tak, že díky správnému nastavení spotřeby, dokážete pokrýt fotovoltaikou:
- vytápění s tepelným čerpadlem ze 60 %,
- s elektrokotlem na 45 %
- a s jinými neelektrickými způsoby vytápění se dostanete až na 87%.
Náklady na pořízení FVE
Do nákladů na pořízení fotovoltaiky zahrňte cenu za nákup a instalaci fotovoltaiky. Odečtěte od ní dotace a nezapomeňte zohlednit úrokovou sazbu včetně RPSN a všech poplatků, pokud si na elektrárnu berete úvěr.
Cena fotovoltaické elektrárny od Pešek & Mudra aktuálně vychází:
- u FVE s výkonem 5,4 kWp na 190 tisíc korun po odečtení dotace,
- u elektrárny s výkonem do 10 kWp na 219 tisíc korun po odečtení dotace
- a u větších elektráren (pro velké vily, vícegenerační domy a polopodnikové objekty) se cena pohybuje od 400 tisíc do milionu podle nastavení jejích parametrů.
Očekávané servisní náklady provozu
Pokud si vyberete spolehlivého dodavatele fotovoltaiky a kvalitní technologie, stáhnete servisní náklady na minimum. Během celé doby životnosti tak zaplatíte jen stokorunové položky za náhradu součástek, pár hodin servisnímu technikovi a uhradíte povinné pravidelné revizní kontroly. U technologií, jako jsou ty od Victron Energy, doporučujeme nastavit celkovou částku pro 20 let životnosti na 50 tisíc korun. Částka obsahuje i podstatnou rezervu.
U jiných technologií nastavte spíše vyšší desítky tisíc korun. Hrozí u nich častější výměna technologií a jiné servisní zásahy.
Inflace
Inflace je od začátku roku 2023 na ústupu. Její meziroční hodnota v červnu dokonce klesla pod 10 %. Při nastavení hodnoty v tabulce myslete na to, že nastavujete hodnotu na celou předpokládanou dobu provozu své elektrárny.
Roční výnos z přebytků
Pokud poptáte elektrárnu s přetoky (budete prodávat nespotřebovanou energii některému z obchodníků), každý rok vyděláte na prodeji určitou částku. Abyste se dopočítali, kolik prodáte, je nutné znát všechny podmínky, které uzavřete ve smlouvě s dodavatelem elektrické energie. Zjistěte si, jestli:
- budete prodávat podle spotových cen (jsou závislé na aktuálním trhu energií),
- nebo vyděláte na základě fixní ceny za megawatthodinu,
- a jak se cena včetně všech poplatků spočítá.
U přetoků si dodavatel totiž typicky vezme buď nějakou provizi ze spotové ceny, nebo zaplatíte fixní měsíční paušál u virtuální baterie.
Agregovaná flexibilita
Při prodeji energie dodavatelům lze využít i takzvanou agregovanou flexibilitu. Ta spočívá v agregaci určitého výkonu (spotřeby i výroby) jako služby pro ČEPS. Ten vydává povely a nakupuje výkon u dodavatelů, kteří ho od jednotlivých výrobců seskupují do větších ucelených modulů. Základní jednotkou je v tomto nákupním systému jedna megawatthodina.
Dodavatelé, jako je například společnost Delta Green, pak pracují s elektřinou tak, aby se výrobcům zvýšily výnosy a spotřebitelé nakupovali za co nejnižší ceny. Dostanou od ČEPSu pokyn, že je například v jižních Čechách nadbytek energie a je nutné ji spotřebovat. Klidně i takového množství, které vystačí na ohřev 600 bojlerů. Používají k tomu softwarové nástroje automatizace, které dokáží propojit s chytrými fotovoltaickými systémy, jako je ten náš.
Za takto poskytnutou flexibilitu získáte měsíční odměnu a mnohdy neplatíte ani za distribuci. Praxe ale nemá zatím ustálená pravidla, agregovaná flexibilita je totiž ještě stále v začátcích. My s firmou Delta Green už teď spolupracujme a nastavujeme tento prodej pomocí vlastního chytrého řízení fotovoltaiky.
Pokud s dodavatelem smlouvu na agregovanou flexibilitu ještě nemáte, nastavte v kalkulačce její hodnotu na nulu.
Vlastní zdroj energie
Ohodnoťte si také skutečnost, že vyrábíte energii s vlastním zdrojem energie. Pokud byste pořizovali elektrocentrálu, která vám poskytne také dočasný ostrovní režim, zaplatíte za ni 50 tisíc korun a připlatíte si i na jejím servisu. My jsme vlastní zdroj ohodnotili na 30 tisíc korun.
Fixace ceny energie
Vědomí, že se nemusíte obávat zvyšujících se cen energií má také svou hodnotu. Nakolik si ji ceníte v horizontu 20 let provozu fotovoltaické elektrárny?
Udržitelnost
Z celkové ceny fotovoltaiky si můžete také odečíst ekologickou hodnotu fotovoltaiky. Jednoduše to, co pro vás znamená, že do atmosféry vypouštíte mnohem méně oxidu uhličitého, než kdybyste odebírali jen elektřinu z distribuční sítě, která je z valné většiny tvořena energií ze spaloven uhlí.
Všechny informace, které jsme vám sepsali, vyhodnoťte a zadejte je do kalkulačky. Pokud vám vyšlo, že elektrárnu provozujete v plusu přibližně polovinu času její životnosti, pak máte vyhráno.
Modelování návratnosti Vaší FVE
Vedlejší příjmy z FVE
Co dále na FVE oceňuji
Investice se Vám vrátí za
?Po této době Vám Vaše FVE sama vydělává.
Elektrárnu provozujete v plusu
?Investice se Vám vrátí za
?Elektrárnu provozujete v plusu
?Pokud byste chtěli vědět přesně, který typ elektrárny je pro vás nejvhodnější, neváhejte vyplnit nezávazný poptávkový formulář nebo rovnou zavolejte našemu obchodně-technickému zástupci Janu Sobotkovi na číslo: +420 775 086 588. Rádi vám poradíme.
Mohlo by vás zajímat
6 minut čtení