Jak vyberete spolehlivého dodavatele fotovoltaiky z pohledu odborníka
Enormní zájem o fotovoltaiku přináší i časté případy nespokojených zákazníků. Obavám při výběru instalační firmy se nedivíme. Podatelna ČOI a investigativní pořady jsou totiž odstrašujících případů plné. Přicházíme proto s podrobným návodem, jak neopakovat stejné chyby a vybrat si profesionální firmu na montáž fotovoltaiky.
Češi v loňském roce montovali enormní množství fotovoltaických elektráren
Vlastní energetické řešení v podobě fotovoltaiky za rok 2023 využilo tisíce českých domácností a navýšilo tak výkon elektráren o 289 megawattů. To dělá čtyřnásobný nárůst výkonu oproti předchozímu roku.
Některé firmy pod takovým tlakem zakázek kapacitně nestíhají a dostávají sebe i zákazníky do problémů. Vznikají tak nepříjemné situace, kdy fotovoltaiku montují lidé bez kvalifikace, termíny předání díla se prodlužují o několik měsíců a dodavatelé nestíhají ani základní administrativní úkony jako žádosti o dotace.
Na solárním boomu se ale také veze spousta firem, která nemá ani potřebné know-how a nedokáže zajistit základní servis, administrativu nebo komponenty k instalaci.
K tématu jsme vám také natočili další díl seriálu Posviťme si na soláry.
Vnímejte první signály nespolehlivé firmy
Abyste se takovým nepříjemnostem vyhnuli, buďte pozorní už při prvním kontaktu s firmou. Vnímejte, jestli:
- její zástupce dokáže opsat technické výhody a nevýhody řešení, které nabízí,
- firma posílá k vám domů obchodníka, který bez hlubší konzultace a znalosti vaší spotřeby a parametrů domu nabízí fotovoltaický balíček,
- společnost přepošle netransparentní nabídku, která není rozepsaná na položky,
- vyžaduje vysokou zálohu, obvykle 80 až 100 % z ceny instalace,
- obchodník slibuje nereálné termíny realizace v řádech týdnů,
- popisuje zázračné funkce fotovoltaiky, které odporují fyzikálním zákonům (např. FVE pokryje požadavky na vytápění celého domu nebo vyrábí energii i v noci),
- firma nabízí velké množství druhů technologií (zaměstnanci ztrácí přehled o funkcích, propojitelnosti jednotlivých kusů a nezvládají opravy starších kusů).
U některých firem se dokonce stává, že k vám domů dorazí obchodník, který je pouze zprostředkovatelem. To znamená, že nepracuje pro žádnou z realizačních firem a jen mezi ně rozděluje své zakázky podle toho, jakou mu nabídnou provizi. S takovým přístupem nemáte nikdy jistotu, že obchodník jedná ve vašem zájmu.
„Doporučujeme důkladnou kontrolu firmy. Tedy kdo za firmu vystupuje jako jednatel a jestli na jejich stránkách najdete i obchodníky. Hledejte i tváře z realizačních týmů, aby se vám nestalo, že na montáž dorazí externista bez specializace, který si u fotovoltaiky jen přivydělává. Pokud na stránkách nevisí, požádejte firmu o doložení expertízy lidí, kteří na vaší elektrárně budou pracovat,“ vysvětluje Petr Pešek, jednatel firmy Pešek & Mudra.
Pátrejte po servisu, dotacích i finální ceně
Jakmile máte v ruce první nacenění, oslovte o nabídky i další firmy, abyste je mohli porovnat. V nabídkách se dívejte na proporce elektrárny, slíbené dotace a finální cenu.
„Nevěřte firmám, které vám navrhnou zbytečně velkou fotovoltaickou elektrárnu s argumentem, že takový výkon vám zrychlí její návratnost, a navíc vyděláte s prodejem přetoků elektřiny. Jejich jediná motivace je vyšší výdělek a neznalost oboru. Naddimenzovaná fotovoltaika se vyplatí tehdy, pokud potřebujete pokrýt svou spotřebu energie ve dnech, kdy je slunečního záření málo, a máte ji uloženou z předchozích dnů v bateriích,“ doporučuje Petr Pešek.
V další komunikaci také zpozorněte, pokud vám firma:
- slibuje nereálnou dobu návratnosti (do 5 let od instalace),
- špatně vyčíslí nebo záměrně upraví částku dotace z programu Nová zelená úsporám (na fotovoltaiku nyní získáte maximálně 160 nebo 176 tisíc korun v hospodářsky a sociálně znevýhodněných obcích),
- a posílá nabídku s výrazně nižší cenou než konkurence, i přes to, že se parametry elektrárny neliší (firma ušetří na komponentech a nekvalifikované pracovní síle nebo nezahrne do ceny vše podstatné pro spuštění elektrárny).
„Všímejte si také, jestli vám firma dokáže popsat přesné servisní podmínky a uvádí je i ve smlouvě. Podstatný je záruční servis. Vyšší pravděpodobnost spolehlivé podpory i po realizaci najdete u firem, které jsou na trhu déle než rok. Solidní opravitelnost a vymahatelnost záruk pak očekávejte u technologií, jako je Victron Energy. Vyrábí se totiž v Evropě a má za sebou dlouholetou a důvěryhodnou servisní síť expertů,“ doplňuje Jan Sobotka, obchodně-technický zástupce firmy Pešek & Mudra.
Tři měniče, řídicí jednotka i MPPT regulátor od Victron Energy a baterie Pylontech. To je základní sestava technologií našich elektráren.
Jak si tedy vyberete spolehlivého dodavatele fotovoltaiky?
Abyste měli s fotovoltaikou jen ty dobré zkušenosti, nechte si dodavatele doporučit od rodiny, známých nebo spolupracovníků. U posledních 3 favoritů doporučujeme:
- důkladnou rešerši technologií a komponentů, které používají,
- prostudování nezávislých recenzí na portálech Refsite, Google reviews a Firmy.cz,
- dohledání firem na portálu Solární asociace a v obchodním rejstříku, abyste věděli, jak dlouho už fungují na trhu,
- ověření, jestli je elektrárna do budoucna rozšiřitelná nebo jestli firma pracuje na jejím vylepšování i po realizaci,
- požadujte také zaslání smlouvy ještě před jejím podpisem, abyste měli čas ji prostudovat,
- ujistěte se, jaké firma garantuje produktové záruky i jejich vymahatelnost u výrobců technologií a požadujte od ní doložení předchozími zkušenostmi,
- a ptejte se na konkrétní formy servisu.
„V Pešek & Mudra máme rozdělený servis na záruční a pozáruční. Během 2leté záruky u nás máte servis i výměnu komponent na náš účet. Stačí, když fotovoltaiku správně používáte. Po uplynutí naší záruky vám vyjednáme s dodavateli reklamaci a opravíme, co je potřeba. Náš servis bude nadstandardní jako v záruce, ale práci už zpoplatníme,“ objasňuje servisní procesy Petr Pešek.
Spolehlivá firma se vás na začátku hlavně ptá
Obchodník, který energetice a nastavení spotřeby v domácnosti s fotovoltaikou rozumí, vás ještě před zasláním nabídky požádá o:
- poslední vyúčtování za elektřinu,
- fotky vašeho domu,
- přeměření a fotky prostoru pro technologie elektrárny,
- fotky rozvaděčů a jističů domu,
- průkaz energetické náročnosti budovy (PENB), pokud je váš dům mladší než 3 roky,
- a osobní údaje.
„Jakmile nám zadáte všechny údaje do našeho formuláře, víme, že dokážeme navrhnout fotovoltaiku, která přesně padne potřebám vaší domácnosti. Z dat také občas vyčteme, že pro vás návrh solární elektrárny není vhodný. V takovém případě vám soláry vymlouváme a navrhneme jiné, efektivnější řešení,“ ujišťuje Jan Sobotka.
Chtějte odbornost a certifikace u každého zaměstnance
Před podpisem smlouvy si nechte firmou doložit její odbornost včetně certifikátů všech zaměstnanců, kteří se u vaší realizace objeví. U celé firmy chtějte vidět:
- Odbornou způsobilost podle zákona č. 250/2021 Sb., vydané Technickou inspekcí České republiky (TIČR), která zahrnuje:
- Montáže vyhrazených elektrických zařízení
- a Opravy vyhrazených elektrických zařízení.
U zaměstnanců vyžadujte doložení:
- Oprávnění k instalaci obnovitelných zdrojů energie dle zákona č. 406/2000 Sb., o hospodaření energií včetně certifikací s označením:
- Certifikovaný elektromontér fotovoltaických systémů (26-014-H)
- a Certifikovaný montér dobíjecích stanic pro elektromobily (26-036-H).
Pokud nevíte, jestli je pro vás fotovoltaika vhodná, nebojte se nám ozvat na info@pesekmudra.cz nebo rovnou volejte našemu obchodně-technickému zástupci Janu Sobotkovi na číslo: +420 775 086 588. Rádi vám poradíme.
Mohlo by vás zajímat
6 minut čtení
Hledáme do týmu mistra střechaře: parťáka pro instalaci solárních panelů
Celý článek10 minut čtení