Dotace na fotovoltaiku 2025: Od února získáte podporu z programů NZÚ Light nebo Oprav dům po babičce
Od února 2025 se výrazně změní podmínky pro čerpání dotace na fotovoltaiku. Jakmile se dočerpá program Nová zelená úsporám Standard, zanikne. Nadále ale poběží programy NZÚ Light a Oprav dům po babičce s upravenými podmínkami. Oba fotovoltaiku podpoří, každý z nich ale využije jiná cílová skupina. Jak se dotknou změny vaší realizace, čtěte v našem článku.
V roce 2024 přijali úředníci Státního fondu životního prostředí (SFŽP) 201 726 žádostí o dotace na fotovoltaiku pro rodinné domy. V současné chvíli se prostředky z programu NZÚ Standard dočerpávají. Podle předpovědi SFŽP by se měly peníze vyčerpat nejpozději na přelomu ledna a února. Od 1. února 2025 tak budou platit nová pravidla.
Od února se tak veškerá podpora fotovoltaiky přesune do programů:
- Nová zelená úsporám Light – dílčí renovace
- Oprav dům po babičce – komplexní renovace
Změny v dotacích NZÚ platí jen pro rodinné domy
Podmínky, které vláda nastavila od jara 2025 se dotknou jen rodinných domů. Jejím záměrem je podpořit domácnosti v komplexních a promyšlených renovacích, které mají největší vliv na energetické úspory a jsou v souladu společného záměru Evropské unie a její směrnicí EPBD 4 o energetické náročnosti budov.
Zároveň platí, že změny se nedotknou bytových domů a výměny kotlů pro nízkopříjmové domácnosti.
Novou úpravu pravidel spojuje několik důležitých bodů:
- Od roku 2025 dostanou z programů NZÚ a Oprav dům po babičce všichni zájemci dotace formou zálohy předem.
- Na zateplení v jakémkoliv rozsahu žadatelé dosáhnou v obou programech na výhodný úvěr. Vláda u těchto úvěrů garantuje úrok okolo 3 %, také slibuje nastavení dlouhodobé splatnosti, nízké měsíční splátky a výši úvěru až do dvojnásobku získané dotace. Banky navíc nebudou vyžadovat zástavu nemovitosti.
- Žadatel bude nově pouze fyzická osoba, která vlastní nebo spoluvlastní renovovaný dům, a nemá zápis v trestním rejstříku a není zadlužená vůči státu.
- Podmínka je také vlastnit nanejvýš dvě nemovitosti určené k bydlení (včetně podpořené), což se týká i dalších členů vaší domácnosti. Jde o tzv. majetkový test.
- Vláda chce po žadatelích i trvalý pobyt v podpořené domácnosti alespoň 5 let od dokončení projektu.
Jak se mění podmínky pro fotovoltaiku v programu Nová zelená úsporám Light
Program NZÚ Light od února 2025 sjednotí podporu fotovoltaiky s původním programem Standard a nabídne nové podmínky i pro domácnosti, které nejsou nízkopříjmové. Žádat tak bude moci o podporu fotovoltaiky kdokoliv, kdo splní nová nastavená pravidla.
Vláda v rámci NZÚ Light:
- sníží výši podpory pro FVE na 30 % nákladů realizace,
- sníží maximální částku dotace na 120 000 Kč,
- zastropuje podporu u 5 kWp výkonu elektrárny (podporu získáte i na větší FVE, ale její výpočet se vztáhne na strop 5 kWp),
- zruší předchozí podmínku omezení rezervovaného výkonu elektrárny (dříve byly povolené přetoky jen ve výši 50 % výkonu elektrárny),
- nabídne kombinační bonusy až do výše 50 000 Kč (kombinace FVE + zateplení = 20 000 Kč, kombinace zateplení + výměna tepelného zdroje = 30 000 Kč),
- zahrne do podpory i dobíjecí stanice pro elektromobily (15 000 Kč)
- a podpoří i hospodářsky a sociálně znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP) 10% zvýhodněním.
V rámci NZÚ Light zůstává i další podpora včetně zateplení, výměny neekologického vytápění, stavby zelené střechy, rekuperace, úsporného ohřevu teplé vody nebo dotace na systémy pro hospodaření s dešťovkou či šedou vodou.
S pokrytím 80 % nákladů mohou také stále počítat domácnosti s nižšími příjmy, které tak dosáhnou až na 250 tisícovou podporu při zateplení a výměně neekologického kotle.
„Dotace z programu Nová zelená úsporám pokryjí instalace s výkonem 5 kilowattpeaků. Podpora se vztahuje i na baterie pro fotovoltaiku. To ale neznamená, že byste nedostali dotaci na větší elektrárny, jen se její částka vyšplhá na maximum 120 tisíc nebo 130 tisíc korun se zateplením,“ vysvětluje Lucie Fišerová, expertka na dotace a administrativní podpora pro zákazníky firmy Pešek & Mudra.
Ze stavebního pohledu pro získání dotace:
- účelově nevytvářejte pro instalaci fotovoltaiky žádnou konstrukci,
- nainstalujte fotovoltaiku na střechu, garáž, pergolu, stodolu apod.,
- doložte, že na budově máte číslo popisné,
- a pokud máte fotovoltaiku zanesenou do energetického štítku (PENB) u novostavby, počkejte 3 roky po kolaudaci, než požádáte o dotace.
„V rámci jedné žádosti dokážeme zajistit dotace na fotovoltaiku v kombinaci s wallbaxem. Na instalaci dobíjecí stanice ale od září 2023 získáte jen 15 tisíc korun, oproti dvojnásobné podpoře z minulých let. V rodinném domě vám navíc NZÚ zadotuje jen jeden kus nabíječky,“ doplňuje Lucie Fišerová, expertka na dotace a podpora pro stávající zákazníky firmy Pešek & Mudra.
Jak čerpat dotace na fotovoltaiku v rámci programu Oprav dům po babičce
Program Oprav dům po babičce, který spadá pod NZÚ, pokračuje za původních podmínek. Hlavním požadavkem u těchto dotací zůstává kvalitní zateplení, které můžete doplnit o další renovace. Například instalaci fotovoltaických panelů.
Pro jednu domácnost tak získáte až:
- 1 milion korun na komplexní zateplení rodinného nebo rekreačního objektu,
- 200 tisíc korun na realizaci fotovoltaické elektrárny,
- 15 000 Kč na výstavbu nabíjecí stanice pro elektromobily,
- 140 000 Kč na instalaci tepelného čerpadla,
- 105 000 Kč na rekuperaci,
- 60 000 Kč na chytrý systém ohřevu vody
- a 105 000 Kč na využití dešťovky.
Pamatujte na to, že dotace NZÚ Light a Oprav dům po babičce nelze kombinovat. Stejně tak byste měli promyslet, jak zafinancujete druhou polovinu renovací. Program Oprav dům po babičce vám totiž pokryje pouze 50 % nákladů, které se mohou při kvalitním zateplení pohybovat i kolem částky 2 milionů korun.
Stejně jako u NZÚ Light ale můžete požádat o zvýhodněný úvěr s úrokem okolo 3 % včetně ostatních již zmíněných benefitů. Dotaci můžete čerpat i zpětně, pokud renovace proběhla po 1. lednu roku 2021.
K dotaci můžete dále čerpat i bonusy. A to:
- 10 % z celkové výše dotace, pokud jste z hospodářsky a sociálně znevýhodněné obce s rozšířenou působností (ORP),
- 50 000 Kč za každé nezaopatřené dítě (tedy dítě, které neukončilo školní docházku nebo například studuje vysokou školu),
- 10 000 Kč jako kombinační bonus, za každou opravu, kterou uděláte nad rámec zateplení (kombinace FVE + zateplení = 10 000 Kč, kombinace FVE + zateplení + tepelné čerpadlo = 20 000 Kč),
- a až 30 000 Kč za environmentálně šetrné řešení projektu (jde o environmentální bodové hodnocení, pokud je vyšší než nula, započítává se za každý bod jako 300 Kč až do výše 30 tisíc korun).
Program Oprav dům po babičce má ale svá důležitá omezení:
- Renovaci musíte stihnout do 2 let od přiklepnutí dotace.
- O podporu můžete zažádat, pokud jste vlastníkem nebo spolumajitelem daného objektu, který plánujete opravovat.
- Jste ekonomicky aktivní. Pracujete, podnikáte jako OSVČ nebo jste pracující důchodce či rodič na mateřské. Čerpání rodičovské vám ale jako příjem nestačí.
- Nesmíte vlastnit více než 2 nemovitosti včetně té, kterou budete renovovat. A to platí i pro členy vaší domácnosti.
- Objekt určený k renovaci musí být starší než 10 let.
Naše kolegyně Lucie Fišerová si neustále obnovuje přehled v dotačních programech. Díky její orientaci v legislativě zvládáme žádosti o dotace rychle a s lehkostí.
„Jednou z nejdůležitějších podmínek je založení BankiD nebo Identity občana. Jde o identifikační prostředky, díky kterým bezpečně prokážete svou totožnost při komunikaci se státem a dokážete díky nim požádat i o dotace. S naší pomocí stačí jednu ze služeb založit a o papírování okolo dotací se už postaráme,“ ujišťuje Lucie Fišerová.
Co je to BankiD a jak mi pomůže při žádosti o dotace na fotovoltaiku?
Bankovní identita (BankiD) je bezplatná služba, kterou poskytuje většina bank v ČR. Například:
- Air Bank,
- Česká spořitelna,
- ČSOB,
- Fio banka,
- Komerční banka,
- Raifffeisen BANK,
- MONETA Money bank
- nebo Banka CREDITAS.
Abyste mohli žádat o dotace na fotovoltaiku, ověřte si ve svém internetovém bankovnictví, jestli máte bankovní identitu. To také snadno zjistíte, když zatelefonujete na infolinku vaší banky. Pokud už bankovní identitu máte, pro přihlášení na dotační portál AIS SFŽP ČR vám poslouží vaše přihlašovací údaje z internetového bankovnictví.
A proč se potřebujete přihlásit na dotační portál, když za vás dotace kompletně vyřídíme? Potřebujeme z vašeho profilu QR kód, díky kterému nám dáte plnou moc, abychom za vás dotace vyřídili. Pro vygenerování kódu postupujte následovně:
- Otevřete si úvodní stránku dotačního portálu AIS SFŽP ČR,
- zvolte tlačítko BankiD,
- vyberte svou banku a zadejte stejné údaje, které používáte k přihlášení do internetového bankovnictví,
- projděte celým procesem založení účtu v AIS SFŽP,
- v jednom z kroků běžte do své e-mailové schránky a ověřte ji,
- zkontrolujte si všechny údaje a vraťte se na úvodní stránku portálu,
- klikněte na „Žadatelé“ v levém sloupečku,
- dále jděte na „Detail žadatele“ na řádku u svého jména,
- následně klikněte na stránce vpravo nahoře na „Chci vygenerovat kód“,
- tento kód si otevřete na e-mailu
- a celou zprávu i s kódem, prosím, přepošlete Lucii Fišerové na: lucie@pesekmudra.cz.
Ostatní k dotacím vyřídíme za vás.
Co je to Identita občana a jak souvisí s dotacemi na FVE?
Založení Identity občana je nutné pro sepsání a odeslání žádosti o dotace na fotovoltaiku prostřednictvím Státního fondu životního prostředí České republiky, pokud nemáte k dispozici bankovní identitu (BankiD).
Nejprve si stáhněte aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu. Je k dispozici pro:
- systém Android (všechny typy telefonů a tabletů kromě značky Apple),
- i pro iOS (Apple iPhone, iPad).
Jakmile si aplikaci otevřete, držte se našeho návodu.
- V aplikaci si nastavte bezpečné heslo a následně klepněte na tlačítko „Aktivace klíče k Identitě občana“.
- V dalším kroku zvolte „Zřídit účet pomocí návštěvy Czech POINT“.
- Následně zadejte své mobilní číslo, na které vám přijde ověřovací kód. Ten přepište z SMS zprávy do aplikace Mobilního klíče a stiskněte „Pokračovat“.
- Dále potvrďte, že souhlasíte s pravidly aplikace Mobilního klíče.
Jakmile máte hotovo, vyrazte na nejbližší pobočku Czech POINTU. Na přepážce pak postupujte takto:
- Úředníkovi sdělte, že chcete podat „Žádost o poskytnutí referenčních údajů z registru obyvatel jiné osobě“.
- Předložte svou občanku.
- Dále požadujte poskytnutí osobních údajů právnické osobě s IČO 17651921 (jedná se o IČO Digitální a informační agentury, která je bezpečně uloží a ručí za vaši totožnost).
- V aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu si otevřete sekci „Založení účtu v Národním bodu na pracovišti Czech POINT“ a dejte úředníkovi k naskenování váš identifikační QR kód. Pokud by se mu kód nenačetl, přečtěte mu číselnou řadu nad kódem.
- Jakmile se vás úředník zeptá na rozsah poskytnutých údajů, potvrďte mu položky: „Datum narození“ a „Čísla elektronicky čitelných dokladů“. Nakonec nahlašte variantu jednorázového poskytnutí.
- V této chvíli vám úředník tiskne dokument. Ten si pozorně zkontrolujte, jestli v něm souhlasí vaše údaje, rozsah poskytnutí údajů i kód z aplikace, a podepište ho.
- Ještě před úředníkem klikněte v aplikaci Mobilního klíče na tlačítko „Hotovo“.
Aktivace aplikace proběhne většinou do několika minut. Informace o jejím zprovoznění vám dorazí zprávou přímo do Mobilního klíče.
Portál veřejné správy ve videu shrnuje, jak založit aplikaci Mobilní klíč eGovernmentu . Pusťte si ho. Ukázky z vnitřního prostředí aplikace vám mohou pomoci porozumět celému procesu.
Předposledním krokem je přihlášení prostřednictvím Identity občana na Portálu občana pomocí Mobilního klíče. Zde pokračujte podle tříbodového návodu. Stačí, když:
- si v mobilu spustíte aplikaci Mobilní klíč Egovernmentu,
- zadáte do ní své heslo, které jste zvolili při založení aplikace,
- a naskenujete QR kód pomocí aplikace, který se vám zobrazí, když kliknete na volbu přihlášení pomocí Mobilního klíče Egovernmentu na Portálu občana.
Identitu občana máte hotovou. Teď nám stačí předat plnou moc nad vyřízením dotací. To zvládnete díky následujícímu postupu.
- Nyní si otevřete portál AIS SFŽP ČR,
- zvolte tlačítko Identita občana,
- naskenujte QR kód, který se vám zobrazí v aplikaci Mobilní klíč Egovernmentu,
- projděte celým procesem založení účtu v AIS SFŽP,
- v jednom z kroků běžte do své e-mailové schránky a ověřte ji,
- zkontrolujte si všechny údaje a vraťte se na úvodní stránku portálu,
- klikněte na „Žadatelé“ v levém sloupečku,
- dále jděte na „Detail žadatele“ na řádku u svého jména,
- následně klikněte na stránce vpravo nahoře na „Chci vygenerovat kód“,
- tento kód si otevřete na e-mailu
- a celou zprávu i s kódem, prosím, přepošlete Lucii Fišerové na: lucie@pesekmudra.cz.
Ostatní k dotacím vyřídíme za vás.
„Už jen naskenujete QR kód z portálu Státního fondu životního prostředí ČR a o zbytek se nestaráte. K jeho naskenování stačí pár kliků. Žádost a komunikaci s projektovými manažery z dotačního programu už necháváte na nás. A do 6 měsíců od předání funkční fotovoltaické elektrárny máte vyřízenou žádost a dotace na účtu,“ doplňuje Lucie Fišerová.
Dotace pro fotovoltaiku na rodinný dům nebo chatu: je v tom rozdíl?
Od roku 2021 můžete požádat o dotace na fotovoltaiku i na rekreační objekt. Tedy i na chatu nebo chalupu. „Objekt musí mít číslo popisné nebo evidenční a k žádosti si u vás vyžádáme potvrzení, že zde někdo trvale bydlí déle než 2 roky. Bude nám k tomu stačit váš občanský průkaz nebo výpis z Registru osob,“ říká Lucie Fišerová.
Myslíte to s realizací fotovoltaiky u nás vážně? Připravte si potřebné dokumenty k žádosti o dotaci
Abychom mohli připravit žádost o dotace, budeme od vás potřebovat několik důležitých dokumentů či poznámek.
- Potvrzení o vlastnictví všech účtů, ze kterých plánujete jako žadatel o dotaci platit za realizaci fotovoltaiky. (Vygenerujete jednoduše v aplikaci své banky.)
- Adresu vašeho trvalého bydliště a adresu instalace fotovoltaiky.
- Roční vyúčtování za elektřinu. (Pokud ho ještě nemáte, postačí měsíční vyúčtování nebo smlouva o připojení domu k distribuční síti.)
- Pokud je váš dům mladší 3 let, pošlete i Průkaz energetické náročnosti budovy (PENB).
- Kód z webu Stáho fondu životního prostředí (SFŽP), kterým nám předáte plnou moc k podání žádosti o dotace v programu Nová zelená úsporám. Jak si založíte účet na SFŽP a vygenerujete kód, zjistíte v bodu #5.
- Informace, jestli máte zájem o wallbox (nabíjecí stanici pro elektromobil). Na nabíječku totiž můžete čerpat až 15tisícovou dotaci. Wallbox doporučujeme zvážit, pokud vlastníte elektromobil, nebo jej do roka plánujete pořídit.
TIP: Výše zmíněné dokumenty (bod: 1, 3 a 4) prosím zasílejte ve formátu PDF. Případně dokument oskenujte a uložte jej do formátu PDF. V dotačních programech přílohy v jiných formátech (například fotografie) odmítají. Pokud nemáte skener, vyzkoušejte bezplatnou aplikaci do telefonu Adobe Scan. Soubory musí být dobře čitelné, dostatečně světlé a v rozlišení nejméně 300 dpi. Pamatujte, že pokud má některý z dokumentů více stran, je třeba je spojit do jednoho dokumentu tak, jak jdou za sebou. Buď rovnou při skenování, nebo pomocí online bezplatného nástroje PDF 24 Tools.
Jestli ještě nevíte, jaký fotovoltaický systém vybrat, nebo nám chcete položit otázku k dotacím, neváhejte se nám ozvat na info@pesekmudra.cz nebo rovnou volejte našemu obchodně-technickému zástupci Janu Sobotkovi na číslo: +420 775 086 588. Rádi vám poradíme.